Kar Yapısı

3185 m zirveye sahip palandöken dağları Erzurum'un güneyinde yer alır ve doğu batı yönünde uzanır.Yılın 150 günü karla örtülü olan Palandöken kayak merkezinde Aralık ve Mayıs ayları arasındaki dönem kayak etkinlikleri için en uygun dönemdir,yaklaşık olarak 3 metreye yakın kar yağışı alan palandöken kayak merkezinde Kayak sezonu süresince belki de çok ender  kayak merkezilerinde bulmanız mümkün olan toz kayak keyfini sürmeniz için ideal bir merkezdir.Yılın yaklaşık 150 günü karla örtülü olan palandöken kayak merkezinde ayriyeten yamaç paraşütü için çok uygun koşullara sahiptir...Palandökende günde toplam 32 bin kişinin kayak yapabileceği, uluslararası yarışmalar hatta kış olimpiyatlarının düzenlenebileceği ve 6 bin kişinin doğrudan istihdam edilebileceği bir kapasiteye sahiptir.

Ulaşım

Palandöken Kayak Merkezi kar kalitesinin yanında şehir merkezine yakınlığı ile de diğer kayak merkezlerinden farkını ortaya koymaktadır.Uluslar arası uçuşa açık olan Erzurum Hava Limanı dünyanın değişik ülkelerinden direk uçuşlar ile birlikte her gün İstanbul,Ankara,İzmir gibi illerden direk tarifeli uçuşlar vardır.Hava limanı ile Kayak Merkezi yaklaşık 15Km uzalıktadır Ayrıca Demiryolu ve Kara yolu olarakda alternatif seçenekleride barındırmaktadır.

Pistler

Palandökende günde toplam 32 bin kişinin kayak yapabileceği, uluslararası yarışmalar hatta kış olimpiyatlarının düzenlenebileceği, 6 bin kişinin doğrudan istihdam edilebileceği bir kapasiteye sahiptir. Palandöken Kayak Merkezindeki pistler dünyanın en uzun ve dik kayak pistleri arasında yer almaktadır. En uzun pisti 13 km. olan kayak pistlerinin toplam uzunluğu 28 km.yi bulmaktadır. Palandöken Dağı’nda yaklaşık 12 (Doğal) pist var. Bu pistlerin her biri farklı zorluk seviyelerinde. En zoru Ejder Pisti; Uluslararası Kayak Federasyonu’ndan da tescilli. Pistin 3125 metredeki zirvesinde.Başlangıç yeriyle varış noktası arasındaki yükseklik farkı 1000 m. olan Palandöken'de Slalom ve Büyük Slalom yarışmaları için 2 adet tescilli Kayak Pisti mevcuttur. (Ejder Pisti ve Kapı kaya Pisti).

Teleferik

Kayak merkezinde 5 adet telesiyej (toplam 4500 kişi/ saat kapasiteli) 1 adet teleski (300 kişi/saat kapasiteli) 2 adet baby lift (toplam 1800kişi kapasiteli) 1 adet gondol lift (1500 kişi kapasiteli)hizmet vermektedir

Görevli Ekipler

Palandöken Kayak Merkezinde Erzurum Büyükşehir belediyesinin eğitimli arama Kurtarma ekiplerinin yanında,Jandarmanın motorize gezici ekipleri hem istenmeyen olaylara engel olmakla birlikte,ihtiyaç halinde yaralı veya kayıp olan kayak severlerinde yardımına koşmaktadır.Sağlık Bakanlığına bağlı paletli kar üstü ambulans ve motorize ambulans haftanın yedi günü hizmet vermektedir.

Konaklama

Palandöken Kayak Merkezinde pistler ile içiçe Ülkemizin tanınmış bir çok otel bulunmaktadır.Ayrıca kayak merkezinin şehir merkezine 5km mesafede olması nedeni ile şehir merkezindeki otel veya misafir hanelerinde kullanımı mümkündür.Bu olanakda şehir dışından gelen kayak severlerin alternatif konaklama imkanı sağlamaktadır.

Bu Alan Sizin Reklam Alanınız

Benzer Web Siteleri

- Palandokenskicenter.com

- Palandokenkayakmerkezi.com

- Konaklıkayakmerkezi.com

- Palandokenskiresort.com

- Ejder3200.com

Opening Hours

Tüm günler:08:30-16:30

  • Facebook - White Circle
  • Instagram - White Circle

Contact Us

Palandöken Kayak Merkezi/Erzurum-

TÜRKİYE


palandoken25@gmail.com

© 2023 by Zafer özcan Proudly created with palandoken.com